Slovo COVID-19 a koronavirus je pravděpodobně to nejčastější, o čem se dnes píše. Na jaře celou zemi i svět ochromila koronavirová pandemie a dál už to znáte. My jsme tu ale kvůli aplikacím a v tomto článku se budeme věnovat aplikaci eRouška. Je bezpečná? Jak funguje? Používat či nepoužívat? Na tohle všechno se podíváme.

První verze nebyla příliš úspěšná

Na jaře 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví mobilní aplikaci eRouška. Nejdříve dostupnou pouze na Android, později i na iOS. Cíl aplikace je jednoduchý: trasovat osoby, které se potkají, a to pomocí mobilních telefonů. V případě prokázané nákazy u uživatele aplikace je možné zpětně zjistit, s kým se potkal a podniknout potřebné kroky.

Aplikace byla prezentována jako naprosto anonymní, což se z počátku veřejnosti příliš nezdálo. Proč? Prý soukromí. Nebyl ale žádný důvod k obavám. Uživatelé si mezi sebou předávali a stále předávají anonymní identifikátory pomocí technologie Bluetooth, dnes již v rámci protokolu Exposure Notification.

Veřejnost eRoušku v první verzi nepřijala, byť pro to nebyl žádný pořádný důvod. Ale…

Verze 2.0 je tu

Na podzim 2020 vydalo Ministerstvo verzi 2.0. Plně v souladu s nově vytvořeným protokolem Exposure Notification i GPPR. Aplikace a systém Exposure Notification využívá technologii Bluetooth, která předává unikátní anonymní identifikátory mezi zařízeními. Navíc se každých 15 minut tyto klíče mění. V praxi to funguje tak, že pokud někoho potkáte (např. v tramvaji) a oba máte aplikaci eRouška, vaše telefony si vymění řetězec několika znaků. Nic víc, nic míň.

Aplikace zároveň využívá již zmiňovaný bezpečnostní protokol, vydaný společnostmi Apple a Google, který garantuje opravdovou bezpečnost na zařízeních iOS i Android. V zásadě je aplikace eRouška součástí globální digitální snahy o trasování nakažených.

(Poznámka redaktora: V zahraničí, zejména USA běží tento způsob trasování přímo v operačním systému telefonu. Apple i Google se spojili a upravili software tak, aby byl trasování schopen.)

 

Co se stane, když jsem potkal někoho, kdo je COVID pozitivní?

Stane se přesně to, co by se stát mělo a co bychom očekávali. V případě, že jste COVID pozitivní, se po aktivaci stavu „COVID pozitivní“ rozešlou anonymní identifikátory uživatelům které jste potkal. Aplikace pak podle délky setkání sama vyhodnotí závažnost rizika. Hlavním cílem ale je, aby dotyčný, které jste potkal (např. kolega z práce či obchodní partner) věděl, že potkal někoho, kdo se s virem potýká a mohl se podle toho zařídit.

Proč tedy apliakci používat?

Je to jednoduché. Většinu lidí, které potkáte, ani neznáte. Těžko vás tak na možnou nákazu upozorní někdo, s kým jste jeli v tramvaji, nebo vedle koho jste seděli před týdnem v restauraci. Pokud by aplikace přeci jen získávala i další informace, než tvrdí, je to v zásadě jedno. Schválně se podívejte do nastavení svého telefonu a zaměřte se na aplikace, které využívají vaši polohu. Telefonní operátor zná naši polohu nepřetržitě a chytrá asistentka Siri či Google Home nás poslouchají neustále (jinak by nemohli reagovat na kouzelné slovíčko „Hey Siri“ / „OK Google“).

Závěrem

Když se zamyslíme nad tím, co nám aplikace nabízí a co nás to stojí, tak je jednoznačné, že bychom si eRoušku měli nainstalovat všichni. A to co nejdříve. V redakci ji používáme již delší dobu a naštěstí jsme zatím nikoho COVID pozitivního nepotkali. Snad budete mít takové štěstí i vy.

Oficiální stránka aplikace: erouska.cz

Další zajímavý pohled na eRoušku najdete na manipulatori.cz (Jasně, stačí kliknout a článek se zobrazí 🙂

 

eRouška na ke stažení na App Store  eRouška na ke stažení na Google Play